[personal profile] progenes
Поскидую сюди, бо потім в фейсбучику не знайти, а я пальці постирала.

Оприлюднено методичні рекомендації до оновлених програм початкової школи (саме смачненьке):

"Учням не будуть знижувати оцінки за "неправильний" відступ кількості клітинок та рядків".

"Знято оцінювання каліграфії, залишено лише вимогу, що письмо має бути охайним та розбірливим. "

"Вилучено вимоги та критерії щодо підписання зошитів ".

"Оцінювання – це конфіденційна інформація, яка стосується лише вчителя, дитини та її батьків".

"Наявність охайних виправлень, здійснених самою дитиною, не впливає на зниження балу за роботу".

З цього приводу мої рефлексії.

Одне з сильних перших вражень в Німеччині: на осінніх канікулах якісь активісти волонтери зібрали дітей у дворі, влаштували з ними театр і запросили батьків на виставу в місцевий клуб. І от виходять на сцену діти. Хто в чому. Як ото в піску бавились, їм трохи штанці обтрусили і випустили на сцену. Хто з дітей пам'ятає текст, комусь підказують, хтось активний, хтось стидається - але всі щасливі і раді. Я одразу згадала наші вимуштрувані виступи в будинку культури північна корея стайл і подумала, що щось я в цій німецькій системі не розумію: де вишкіл? де урочистість? де нарядне вбрання? де хвальоний німецький орднунг?

Як тяжко травмована радянською школою, відмінниця і акуратистка, я так само, як і більшість, з одного боку вважала, що вимоги у нас дурацькі, але іншого в житті не бачила. Тому, коли дітьо приносить зі школи щось накарябане курка лапою, сильно хвилювалась і вважала, що треба зараз насісти і написати домашні завдання красиво і чисто. Дітьо пручалось і писало, як йому заманеться. І приносило зі школи гарну оцінку.

Я, як активна і ініціативна мамаша, ходила в школу розбиратись: як я можу від дитини щось вимагати, якщо в школі такі занижені вимоги? Що це за почєрк, чому дітьо пише олівцем, вже давно пора писати ручкою, що це за чьорканія, стирання і виправлення?

Вчителі дивились на мене, як на трошки хвору, лагідно посміхались і казали, що я даремно хвилююсь. Практика показала, і з другою дитиною також, що я дійсно даремно хвилювалась.

Так ось, що нас очікує в Україні. Якщо в Німеччині вчителі вже мали досвід такої релакс освіти, то в Україні майже всі без вийнятку вчителі іншого не бачили і не знають. Якщо в Німеччині я була одна така полохлива мамаша, то в Україні всі такі, які іншого не бачили і не уявляють. Тому навіть ті, хто радіють, будуть з часом дещо розчаровані. З одного боку буде потужна опозиція, з іншого - відсутність досвіду.

Але приблизно років через 15 все поступово устаканиться.
******************************

Зараз освітня система виглядає приблизно так. Перед дітьми виритий рів з водою шириною в метр. І от дітьо вчать перестрибувати. За перший клас треба навчитись перестрибнути, бо в другому класі рів буде ширший. Хто не встиг - значить або батьки не допрацювали, або дитина дурна. Власне, шансів у такої дитини успішно дотягти до кінця школи малувато. Альзо, шо тут думати, треба тренуватись стрибати.

Правда сучасного життя полягає в тому, що способів подолати водну перешкоду є багато і для них треба багато різних навичок, або навіть вміння знайти нестандартне рішення. Наприклад, рів можна спробувати перейти вбрід, переплисти човном, побудувати міст, або натягнути мотузку і переповзти по ній. До того ж, якщо вже і стрибати, то деякі діти доростають до можливості перескочити трохи пізніше, але на той момент перед ними вже інші рови.

Про старанність.
Колись я залюбки ходила в музичну школу. Потім трохи менш залюбки. Потім в учительки і батьків виникла ідея віддати мене в музичне училище і вже через рік я просто ненавиділа фортеп'яно, але готувала програму на вступ. Старанно. Нарешті вчителька пояснила мені, що старанно - це означає, доки пучки пальців не зітруться в кров. Після цього я рішуче закрила кришку і поклала край майбутній кар'єрі піаністки. Наступного разу я сіла за інструмент через 10 років.

В той самий час в клас зайшла нова вчителька біології, тримаючи в руці гігантський муляж рака і у неї горіли очі. Це була любов з першого погляду. Щорічну підготовку ми розпочинали з повторення всіх попередніх підручників (разом) і розбору олімпіадних завдань (в дискусіях). Це було схоже на гру, а не на старанне зубріння. Пізніше, коли я вже була призером олімпіад, вчителька делікатно оминала мене при опитуванні перед класом: я завжди ляпала щось не те. Вона резонно розпізнала, що мені потрібно багато часу на міркування.

В початковій школі я тєрзала доньку, що вона погано малює геометричні фігури в зошиті. Бере товстий олівець, прикладає криво лінійку і проводить не по клітинкам. Фу, як негарно (боже, що з неї виросте! де старанність?! а коли справжня геометрія почнеться, графіки функцій вот ето всьо?). Донька мабуть подумки показувала мені середній палець і малювала, як хотіла. Трохи пообурювавшись, я вгомонилась. В середніх класах геометричні фігури стали ще потворнішими, бо лінійку ліньки діставати. Я прикушувала язика. А потім вона захопилась малюванням. Вчора готувала проект в школу - тривимірний дизайн власної кімнати. Я раптом дізналась про доньку, що вона, виявляєтся, перфекціоністка. Це був абсолютно ідеальний ескіз з тонкими акуратними лініями. Подолати рів можна різними способами. А от якби я насіла зі своїми вимогами малювать рівні лінії, доки пучки пальців не зітруться в кров...
Про помилки.
Он вчителька якась в дискусії мені каже, що помилки - це сигнал вчительці, що учню треба більше уваги. Я вважаю, що помилки, це просто помилки. А от відсутність помилок - це сигнал учителю, що дитина отримує замало нового інпуту. Бо перше, що робить будь-яка пересічна людина, яка не має досвіду, коли за береться за щось нове - це помилку. Помилка - це норма в процесі навчання.

От візьмем приклад, коли я вчила в школі англійську. Помилка - це ужас і катастрофа. Я взагалі рота не відкривала, аби не зробити помилку. Я правдами і неправдами дотягла без помилок до кінця школи і випустилась зі школі з нульовими знаннями, п'ятіркою і переконанням, що я мовний дибіл.

Потім я почала вчити німецьку з німецькою вчителькою. Я робила одні помилки. Жодного речення не казала без помилки, жодного тесту не написала без помилок. Я просто жила цими помилками, які не парили ні мене, ні мою вчительку. Врешті решт у мене доволі пристойна німецька і палка любов до помилок.

Помилка означає одне - людина саме перебуває в процесі навчання.

Про гаджети.
Та сама вчителька каже, що домашні завдання це добре, принаймні дитина не сидить перед телевізором і гаджетами. Про телевізор може і погоджусь, про гаджети - вже пізно пить боржомі.

Ми вступили в таку освітню епоху, яка досі не траплялась з людством. Раніше як було? Мавпочка-мама завжди трошки досвідченіша ніж мавпочка-дитина і вчить її виколупувати мурах з мурашника палочкою. І так було від мавп всю історію людства аж до минулого тисячоліття, поки не з'явились гаджети.

Тепер як? У батька щось з мобільніком, барахлить. Батько кипить, шипить, піниться, тупає ногами і лізе дивитись в рахунки, чи ще є гарантія на чортовий дивайс, до якого до того ж нема інструкції. Донька бере спокійно мобільнік, робить апдейт, щось деінсталює, щось інсталює, міняє налаштування - і мобільнік як новенький. Бери, тату, юзай далі.

Молоде покоління шарить в виколупуванні мурах з мурашника набагато краще. Тобто вчитель, якщо він не дурень, повинен зціпити зуби і вчитись розбиратись в планшетах і еппсах, бо...

Бо мої дітлахи, наприклад, вивчили англійську до стану вільної розмовної тупо по ютьюбовським каналам. Або знають слова англійських музичних хітів напам'ять, тільки тому, що епп підсовує слова пісень щоразу, коли по радіо звучить пісенька. І вони знають цих віршиків напам'ять пачками. Ви ще сперечаєтесь, скільки по програмі треба знати віршів для тренування пам'яті?
************************************************************

Вішенка на торті

Date: 2016-08-25 08:16 am (UTC)
From: [identity profile] chervona-khmera.livejournal.com
тільки я про Вас згадала, тут і свіжий пост)))
а що ви про це скажете?
http://www.dw.com/ru/%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B5%D0%BC%D1%83-%D0%B2-%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B8-%D0%BD%D0%B5%D1%82-%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B8/a-17620059

Date: 2016-08-25 08:20 am (UTC)
From: [identity profile] progenes.livejournal.com
Все чистая правда. Какую бы то ни было "единую" историю в Германии не преподают.

Date: 2016-08-25 08:36 am (UTC)
From: [identity profile] taki-net.livejournal.com
+++ Але приблизно років через 15 все поступово устаканиться.

И более того, в течение этих 15 лет будут возникать точки концентрации - даже не школы, а отдельные классы, учителя и группы родителей, готовые это воспринять и отстаивать.

Все правильно сделали.

Date: 2016-08-25 08:44 am (UTC)
From: [identity profile] progenes.livejournal.com
Не то слово - правильно. Прямо тектонические сдвиги какие-то. Там вообще поснимали фиксированное количество часов, добавили интерактивной работы, перенесли обязательное знание таблички умножения с лета после первого класса на третий, а два года отвели на изучение и упражнения. Домашние задания на каникулы отменили.

Рисование, труд, физкультура, пение - не оцениваются вообще. С чтения убрали уродливую "морзянку" (плод изощренного воображения какого-то методиста).

Сплошная перемога.

Date: 2016-08-25 06:58 pm (UTC)
From: [identity profile] redwooder.livejournal.com
Через пару років, або раніше, прийде новий табачник і все знову поміняється невідомо в який бік:)) А ви про якісь там 15 років...
Новая мєтла по новому мєтьот:))
А підстав для зміни курсу буде чимало. Тільки на одних підручниках бабок можно буде підняти кілька мульйонів:))

Date: 2016-08-26 08:48 pm (UTC)
From: [identity profile] magner58.livejournal.com
Та з такими землячками ще й не таке буде.

Date: 2016-08-25 08:44 am (UTC)
From: [identity profile] move2winnipeg.livejournal.com
Полностью согласен. Данные устаревают на глазах, навыки становятся ненужными. Нужно учиться пластичности сознания, оценке достоверности источников, любознательности.
А детки очень умные сейчас. Это первое поколение, выросшее при интернете. Ужасно интересно узнать, что из них получится.

Date: 2016-08-25 09:01 am (UTC)
ext_605364: geg MOPO4 (Default)
From: [identity profile] gegmopo4.livejournal.com
Взагалі-то, ці рекомендації не такі вже й нові. Принаймні частина уже була давно, понад пять років.

Date: 2016-08-25 09:13 am (UTC)
From: [identity profile] progenes.livejournal.com
Можливо це була місцева самодіяльність? На сайті є документ вимог з поправками "було" - "стало".

Date: 2016-08-25 04:17 pm (UTC)
ext_605364: geg MOPO4 (Default)
From: [identity profile] gegmopo4.livejournal.com
В місцеву самодіяльність я не вірю. Радянська українська школа геть зарегуляризована. Можливо просто попередні рухи були в тому ж напрямку, це не щось революційне. Оцінювання в першому класі і не було, до каліграфіії ставилися набагато поблажливіше, ніж за наших часів.

Date: 2016-08-25 09:09 am (UTC)
From: [identity profile] 0lenka.livejournal.com
Супер. Принаймні, дівчата зітхнуть з полегшенням, бо з хлопців що взяти? а дівчат, у нас принаймні, довбали "охайністю", відступами та правильними хвостиками літер по повній.

Date: 2016-08-25 09:15 am (UTC)
From: [identity profile] progenes.livejournal.com
Да там всі повинні зітхнути з полегшенням. Хоча, як вже я бачу, далеко не всі марьіванни збагнули, в чому прикол.

Date: 2016-08-25 09:23 am (UTC)
From: [identity profile] b-al-u.livejournal.com
Нарешті! Маленька #перемога

Date: 2016-08-25 09:26 am (UTC)
From: [identity profile] kot-kam.livejournal.com
О, спасибо, что сюда вынесли. В ЖЖ искать действительно удобнее.

Date: 2016-08-25 11:55 am (UTC)
From: [identity profile] efimpp.livejournal.com
Глаза горели у учительницы или у модели рака?
:-)

Date: 2016-08-25 11:59 am (UTC)
From: [identity profile] progenes.livejournal.com
Даже затрудняюсь вспомнить. Я сидела с открытым ртом и переводила взгляд с учительницы на рака и обратно.

Date: 2016-08-26 06:44 pm (UTC)
From: [identity profile] redwooder.livejournal.com
Коли система будується на залежності від конкретної людини-викладача, то ладу не буде. А за новою програмою початкової школи все віддано на усмотрєніє вчителя. Нема чітких крітеріїв за якими оцінювати здібності дитини та її успіхи в засвоюванні матеріалу.
Тому і пощастить тільки тим учням, у кого будут такі вчительки з горящіми очами як у вареного рака:)) Тобто в селі дітлахи зовсім перестануть щось вчити та будуть рости дурниками. Тому що і в містах талановитий вчитель початкових класів, спроможний увлєчь та зажечь в дитині тягу до знань, дуже рідке явище сьогодні.
Тому радіти таким змінам в освіті напередчастно. Може у нємчиков така система і працює, тому що праця вчителя початкових класів досить добре оплачується і вчитель не парить собі мозок, як з батьків зібрати "добровільних" внесків.
Треба дивитись на ситуацію в українській освіті в цілому.

Date: 2016-08-25 12:05 pm (UTC)
From: [identity profile] ju-88.livejournal.com
ну некоторых вещей таки не хватает. Например, не доказываются теоремы в курсе математики (гимназия, причем хорошая гимназия). Тем самым дитё проскакивает мимо упражнений в строгом мышлении.

Date: 2016-08-25 12:16 pm (UTC)
From: [identity profile] progenes.livejournal.com
Может от гимназии зависит? В программе доказательства теорем есть.

Date: 2016-08-25 12:47 pm (UTC)
From: [identity profile] ju-88.livejournal.com
реалгимназия, никаких монтессорей, но не специализированный естественный класс. Я не то, чтобы был впечатлен, но удивился. В остальном да, довольно уверенно из абиззянак людей делают.

Date: 2016-08-25 04:59 pm (UTC)
From: [identity profile] ju-88.livejournal.com
ой, пардон 1000х. В Австрии. Я забыл, что Вы не в наших краях.

Date: 2016-08-25 08:25 pm (UTC)
From: [identity profile] alverena.livejournal.com
Ну насколько я слышала, учителей это мало останавливает, увы. Запрещено давать домашние задания первоклассникам, так дают "рекомендованные задания". Оценки за их отсутствие не снижают, но неодобрение и порицание за невыполнение всё равно присутствует.

Date: 2016-08-25 10:58 pm (UTC)
crower: (Default)
From: [personal profile] crower
Ндааа... Представляю сколько мамаш будет биться в истерике: дитё утонет, ноги переломает…

Трохи офтопу

Date: 2016-08-26 09:22 pm (UTC)
From: [identity profile] Адепт самодиципліни (from livejournal.com)
Німеччина ніби прийняла нову концепцію Цивільної Безпеки і ходять чутки, що згідно з нею всі німці ПОВИННІ створити певні запаси їжі, води та т.п.

Я погано розумію німецьку навіть з Google Translate, тож мені цікаво, наскільки це серйозно там у вас.

Для прикладу: http://www.welt.de/politik/deutschland/article157812853/Die-komplette-Hamsterkauf-Liste-fuer-den-Notfall.html

Re: Трохи офтопу

Date: 2016-08-29 07:51 am (UTC)
From: [identity profile] progenes.livejournal.com
Нууу, трошки граматики. В німецькій мові модальне дієслово ПОВИННІ має два відтінки должествованія: soll (рекомендація) і muss (наказ). В контексті концепції цивільної безпеки використовується слово soll. Дійсно порадили зробити якісь запаси, бо німці занадто розслабились і коли вирубає світло, то вже не можуть дати собі ради зовсім.

Re: Трохи офтопу

Date: 2016-08-29 01:58 pm (UTC)
From: [identity profile] Адепт самодиципліни (from livejournal.com)
Дякую за пояснення :-)

Re: Трохи офтопу

Date: 2016-08-29 02:07 pm (UTC)
From: [identity profile] progenes.livejournal.com
Там такий список, що у мене підозра, що цей список пролобіювала харчова промисловість. Стратегічний запас свіжих бананів, наприклад, викликає здивування. Або по пів кіло спаржи, вишень і абрикосів в консервах. Ну так, без баночки консервованих абрикосів рідко хто ядерну зиму протягне.

Re: Трохи офтопу

Date: 2016-08-29 02:12 pm (UTC)
From: [identity profile] Адепт самодиципліни (from livejournal.com)
Я коли читав, то списав на німецькі культурні особистості :-)
У моєї дружини, наприклад, у цьому списку - сало, часник, мед і сухофрукти. Навряд-чи німці це зрозуміли-б.

Date: 2016-09-11 03:45 am (UTC)
From: [identity profile] luda2012.livejournal.com
То есть Вы теперь пишете только для украинцев? Патриотичненько.

Date: 2016-09-11 04:06 am (UTC)
From: [identity profile] anatoly borodin (from livejournal.com)
Не-украинцам никто не мешает выучить украинский. Учите - и не одного лишь Эдуарда Лимонова сможете читать.

Date: 2017-03-07 05:34 pm (UTC)
From: [identity profile] redwooder.livejournal.com
Всьо ідьот по плану:
Image (http://radikal.ru)

Profile

progenes: (Default)
progenes

July 2017

S M T W T F S
      1
2 345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Sep. 22nd, 2017 10:15 pm
Powered by Dreamwidth Studios